Nazwa Pushkar oznacza kwiat lotosu i zgodnie z legendą najpierw powstało tu jezioro z upuszczonego przez Brahmę kwiatu lotosu. Potem wokół jeziora wyrosło miasto, a w nim jedyna w Indiach świątynia Brahmy. Pushkar jest prastarym i jedynym w Indiach ośrodkiem Brahmy – pierwszego z bogów hinduistycznych, stwórcy, bez którego świat by nie istniał…
Pushkar to małe, niepozorne indyjskie miasteczko, ale jest w nim pięćset świątyń poświęconych różnym bogom i między innymi jedyna w Indiach świątynia Brahmy, która każdego dnia przyciąga tysiące wyznawców i turystów. Na świętość Pushkar wskazują przekazach sięgających pierwszego tysiąclecia oraz święte księgi Hinduizmu – Ramajana i Mahabharata. Dlatego jadąc przez Radżastan musieliśmy uwzględnić ‘święte miasto’ w swoim planie :)
Jedną z największych atrakcji Pushkar poza wspomnianą świątynią Brahmy jest lokalne zwiedzanie związane i zakupami. Jest tu mnóstwo kolorowych straganów z rękodziełem, odzieżą, biżuterią i pamiątkami – jak się potem okazało było to najlepsze miejsce na zakupy. Obok nich znajdziemy restauracje lub bary z wegetariańskimi posiłkami (mięso i alkohol są w Pushkar zabronione). Mimo sporej ilości ludzi miasto jak na Indie jest dość spokojne. W jego ciasnych uliczkach znajduje się miejsce dla pielgrzymów, mieszkańców, turystów, a nawet świętych krów ;)
Centralnym punktem miasta jest Jezioro Pushkar – jak już wspominaliśmy legenda głosi, że Brahma, stworzyciel wszechświata, upuścił trzymany w dłoni kwiat lotosu, który spadł do doliny, a chwilę później w tym miejscu pojawiło się jezioro… Przy tym świętym miejscu życie tętni na 52 ghatach – prowadzących do wody kamiennych stopniach – jezioro ma moce lecznicze i oczyszczające, więc wyznawcy Hinduizmu obmywają się tam ze złej karmy. Trzeba pamiętać iż nie jest to miejskie kąpielisko - prawo wchodzenia do wody mają jedynie mieszkańcy i pielgrzymi, a turyści powinni uszanować to święte miejsce.
Pushkar przeniosło nas orientalnych Indii na głębokie wody indyjskiej kultury. Nawet przebywając w miejscu, którego głównym punktem jest Brahma - stworzyciel świata, to i tak zrozumieć jego i jego rolę w Hinduizmie. Bo Brahma był tym pierwszym, bez niego nie istniałby świat oraz inni bogowie. Ale jednocześnie wszystko co stworzył żyje bez niego i jego ingerencji. On nie wraca - w Indiach jest nazywany wielkim nieobecnym – a jego jedyna świątynia znajduje się tylko w Pushkar…
Zrozumieć postacie Brahmy, a także Wisznu i Sziwy – dwóch kolejnych ważnych bóstw hinduistycznych możemy dzięki Sienkiewiczowi. W swojej baśni napisanej na podstawie indyjskiej legendy zatytułowanej „Dwie Łąki” przedstawia nam kolejne etapy stworzenia krainy Życia i Śmierci – powstawania świata.
Wsłuchajcie się w tę baśń czytaną przez Seweryna Wieczorka z Teatru Muzycznego w Poznaniu, z animacjami Sylwii Simson i muzyką Huberta Karmińskiego:
"DWIE ŁĄKI" – HENRYK SIENKIEWICZ
Na naszą indyjską przygodę wyruszyliśmy z Driver India Private Tours!
Gorąco polecamy - nasza wyprawa została perfekcyjnie zaplanowana i przygotowana!!!
Spodobał Ci sie artykuł - nasza strona jest niekomercyjna i jak na razie jesteśmy jej jedynymi sponsorami ;) Ale możesz wesprzeć nas w prowadzeniu bloga stawiając symboliczną kawę i będzie miejsce na serwerze na kolejne fotki i teksty :) DZIĘKUJEMY!!!
POLECANE ARTYKUŁY: