Facebook - polub nas!

Znajdź skrytkę!

Polecamy

Filmy

Palenque - Świątynia Inskrypcji

Zapraszamy do relacji z kolorowego, klimatycznego i wypełnionego lokalną kulturą miasta Oaxaca na obchodach Dnia Zmarłych - Dia de los Muertos. I oczywiście w okoliczne góry Sierra Madre - świętą górę Zapoteków El Picacho z degustacją wyrabianego ze rdzenia agawy wysokoprocentowego Mezcala :) 

 Oaxaca - Dia de los Muertos

Oaxaca w Meksyku to magiczne miejsce, a najbardziej magiczne podczas corocznych obchodów Dnia Zmarłych! Dia de los Muertos to święto obchodzone w Meksyku 31 października, 1 listopada i 2 listopada - w tym czasie miejscowi wierzą, że zasłona między światem duchów a żywymi zostaje zdjęta , aby ich zmarli bliscy mogli wrócić z wizytą. W Mexico City odbywają się największe uroczystości, w tym słynna parada z okazji Dnia Zmarłych . Ale Oaxaca ma jedne z najbardziej duchowych i unikalnych tradycji Dia de los Muertos.
Jest to starożytna tradycja, która rozciąga się na cały Meksyk i różne kraje Ameryki Łacińskiej. Jest to kulturowa mieszanka powstała pod wpływem różnych, nawet europejskich kultur. Dzień Zmarłych ma pochodzenie, którego nie da się zsyntetyzować w jednym miejscu w Meksyku. Wśród historyków panuje powszechna zgoda, że tradycje poświęcone zmarłym sięgają czasów przedhiszpańskich, ponad dwa tysiące lat temu. Różne kultury, od Meksyku po Zapoteków, czciły śmierć, żegnając się na różne sposoby z tymi, którzy wyjechali do Mictlán, znanego jako azteckie podziemie, podzielone na dziewięć piekieł, przez które muszą przejść dusze, aby osiągnąć pokój. Przedhiszpański rytuał pożegnania zmarłych obejmował ofiary - odnajdujemy w nich wizerunki religii katolickiej, zmieszane z innymi elementami, takimi jak figurki czaszek, kopal, kwiat cempasúchil czy tradycyjne meksykańskie potrawy, które różnią się w zależności od regionu, w którym znajduje się ołtarz. Wśród elementów wyróżniających Dzień Zmarłych jest klasyczny chleb zmarłych , element, który podkreśla kulinarną wiedzę przodków w niezliczonych regionach, ponieważ wiadomo, że smak i styl danego kawałka może się różnić w zależności od regionu. Dlaczego śmierć świętuje się w Meksyku z takim folklorem? Jest to koniec jednego cyklu i zgodnie ze wiarą przodków początkiem drugiego - Ci, którzy odchodzą chcą być wspominani z radością: „Nie płacz po mnie, bo jeśli płaczesz, jest mi przykro. Ale jeśli mi śpiewasz, zawsze żyję i nigdy nie umieram”.
W Oaxaca przygotowania do święta rozpoczynają się na tydzień przed rozpoczęciem Dia de los Muertos - rodziny robią zakupy na targach i wracają do domu, aby rozpocząć przygotowania i budować swoje ołtarze. Na wielu ulicach pojawiają się liny z kwiatów nagietka, a także ołtarze – są one jedną z najważniejszych tradycji Dnia Zmarłych w Oaxaca. Artyści tworzą przed wieloma ołtarzami piękne arrasy z piasku znane jako tapetes de arena. Kolorowy piasek służy do tworzenia szczegółowych scen szkieletów, świętych i nie tylko. W Oaxaca zobaczysz także tradycyjne parady symbolizujące powrót zmarłych – są tam artyści w kostiumach i zespoły marszowe, które tańczą na ulicach centrum miasta. To trzeba zobaczyć!

FILM: OAXACA - DIA DE LOS MUERTOS

Oaxaca leży w górach Sierra Madre, więc nie mogliśmy ich nie zobaczyć, ale zaczęliśmy od odwiedzenia wytwórni lokalnego trunku - Mezcala. Do wytwórni Mezcal El Rey Matatlan dojechaliśmy autobusem z miasta - dowiedzieliśmy sie tam wszystkiego o produkcji tego trunku z różnych rodzajów agawy, a wszystko zakończyliśmy degustacją :) Każdy nabył po kilka butelek tego eliksiru i byli na tyle uprzejmi, że przechowano je nam na czas naszej górskiej wycieczki. Lokalnymi motortaxi wyglądającymi poprostu jak tuk-tuk podjechaliśmy do słynącej z wytwarzanych dywanów i gobelinów wioski Teotitlan del Valle. Wioska słynie z wyrobów tkackich od czasów przedhiszpańskich, a wszystko, nawet barwniki wykonuje się tam z naturalnych źródeł np. indygo, koszelina i mech. W tkactwie specjalizuje się 150 rodzin, a 100 warsztatów prezentuje swoje ręcznie wykonane wyroby - oczywiście odwiedziliśmy jeden z nich aby poznać tajniki ich powstawania. Teotitlan w języku Nahuatl oznacza Miejsce Bogów, a zapotecka nazwa Xaguixe oznacza u podnóża góry - górski krajobraz wokół jest naprawdę niesamowity! Naszym celem była górująca nad wioską święta góra Zapoteków El Picacho o wysokości około 2070m - przed wejściem należy uiścić w wiosce niewielka opłatę za zgodę na wstęp. Szlak w górę prowadził gruntową ścieżką, a widoki na trasie były świetne. Na szczycie można podziwiać panoramę Teotitlán i doliny Tlacolula do gór Sierra Madre del Sur, z licznymi wioskami rozsianymi po całej dolinie. Zaś od północnej strony widać małe jezioro, a za nim wyrastają góry Sierra Madre del Norte. Co więcej szczyt El Picacho jest wyjątkowy dla mieszkańców Teotitlán - 3 maja ludzie wspinają się na szczyt, aby świętować La Fiesta de las Cruzes, pielgrzymkę odbywającą się w całym Meksyku w intencji górników, murarzy i pracowników budowlanych, ale góra była świetym miejscem już na długo przedtem - w epoce przedhiszpańskiej.

El Picacho - święta góra Zapoteków 

Meksykańska wyprawa była przygotowana i prowadzona przez Adventure Tess - polecamy!!!
Adventure tess

POLECANE ARTYKUŁY:

ajusco

Peloponez

chiapas

Kanał Koryncki