Facebook - polub nas!

Znajdź skrytkę!

Polecamy

Filmy

LwówNaszą wyprawę na Ukrainę rozpoczęliśmy samochodem przekraczając granicę na przejściu granicznym w Hrebennem. Ze Lwowa do Odessy pojechaliśmy pociągiem. Zdjęć z tego wyjazdu jest nieco mniej, a to z tego powodu, że w Odessie skradziono nam aparat :( i sporo zdjęć przepadło... We Lwowie oprócz starego miasta obowiązkowo odwiedziliśmy cmentarz Łyczakowski.

UKRAINA 2013 - LWÓW I SZESZEROWICE
 LWÓW

Lwów (dawna nazwa form. Królewskie Stołeczne Miasto Lwów), ukr. Львів (Lwiw) – miasto na Ukrainie, ośrodek administracyjny obwodu lwowskiego. Założony ok. 1250 roku przez króla Daniela I Halickiego, który nazwał miasto Lwowem na cześć swojego syna Lwa. W latach 1349-1370 w składzie Królestwa Polskiego, 1370-1387 w składzie Królestwa Węgier, od 1387 do 1772 ponownie w składzie Królestwa Polskiego i Rzeczypospolitej Obojga Narodów, od 1434 był stolicą województwa ruskiego Korony. Od pierwszego rozbioru (1772) pod władzą Austrii, ostatecznie jako stolica kraju koronnego Galicji w składzie Austro-Węgier, aż do ich upadku (1918). W okresie zaborów był jednym z najważniejszych ośrodków nauki, oświaty i kultury polskiej oraz centrum politycznym i stolicą Galicji. W listopadzie 1918 przedmiot zbrojnego sporu terytorialnego odradzającego się państwa polskiego i Zachodnioukraińskiej Republiki Ludowej, proklamowanej przez ukraińskich polityków Galicji Wschodniej. Od 23 grudnia 1920[2] do 16 sierpnia 1945 roku stolica województwa lwowskiego II Rzeczypospolitej, największe miasto Małopolski Wschodniej. Jedno z pięciu największych miast II Rzeczypospolitej, obok Warszawy, Krakowa, Wilna i Poznania. W okresie II wojny światowej pod okupacją sowiecką, niemiecką i ponownie sowiecką. W konsekwencji decyzji mocarstw wielkiej trójki zapadłych na konferencji jałtańskiej znalazł się w granicach ZSRR, a ludność polska została wysiedlona przez władze sowieckie. Od 1991 Lwów znajduje się w granicach niepodległej Ukrainy. Historyczne centrum Lwowa zostało w 1998 roku wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
My oczywiście odwiedziliśmy centrum Lwowa: budynek Opery Lwowskiej, uniwersytetu, rynek i ratusz, katedrę ormiańską, cerkiew św. Andrzeja i pomnik Adam Mickiewicza. Na wieży ratuszowej jest platforma widokowa skąd można podziwiać panoramę starego miasta. Piękny budynek dworca kolejowego zobaczyliśmy przy okazji wyjazdu ze Lwowa na wschód Ukrainy.

Oczywiście odwiedziliśmy także cmentarz Łyczakowski – najstarsza zabytkowa nekropolia Lwowa - został założony w 1786. Jest on jedną z najstarszych nekropolii istniejących w Europie do dziś. Dla porównania: Powązkowski w Warszawie w 1790, Cmentarz na Rossie w Wilnie został oficjalnie otwarty 6 maja 1801 r., Rakowicki w Krakowie i Père-Lachaise w Paryżu w 1803. Cmentarz położony jest we wschodniej części miasta na malowniczych wzgórzach wśród specjalnie zaprojektowanego, starego drzewostanu tworzącego szereg alei. Jest miejscem pochówku wielu zasłużonych dla Polski i Ukrainy ludzi kultury, nauki i polityki. Na cmentarzu znajduje się wiele zabytkowych nagrobków o wysokiej wartości artystycznej, przedstawiających alegoryczne postaci i wizerunki zmarłych, a także liczne kaplice, edykuły, kolumny i obeliski, w różnych stylach. Od wiosny 1919 w części cmentarza utworzono Cmentarz Obrońców Lwowa (potocznie zwany „Cmentarzem Orląt Lwowskich”) dla poległych w wojnach z Ukraińcami i bolszewikami w latach 1918-1920.
Na cmentarzu odnaleźliśmy wiele polskich grobów - m.in. Grobowiec Baczewskich, Seweryna Goszczyńskiego, Marii Konopnickiej ... Dotarliśmy także na Cmentarz Orląt Lwowskich.

Źródło: Wikipedia

INFO:
10 UAH - wejście na wieżę ratusza (dla dzieci 5 UAH)
15 UAH - wstęp na cmentarz Łyczakowski (dla dzieci 5 UAH)
2 UAH - tyle kosztuje we Lwowie jednorazowy przejazd marszrutką od osoby

SZESZEROWICE

Szeszerowice (ukr. Шишоровичі) – wieś na Ukrainie, w rejonie mościskim obwodu lwowskiego, położona kilkanaście kilometrów od granicy z Polską. W II Rzeczypospolitej do 1934 była to samodzielna gmina jednostkowa. Następnie należała do zbiorowej wiejskiej gminy Dydiatycze w powiecie mościskim w woj. lwowskim. Po wojnie wieś weszła w struktury administracyjne Związku Radzieckiego. Obecnie leży ona w granicach niepodległej Ukrainy.
Skąd my Szeszerowicach? Tutaj właśnie znajduje się dom pradziadka Teodora Kutnego i prababci Ewy Kutnej, a ich groby znajdują się na pobliskim cmentarzu. Dom do dzisiaj jest w Rodzinie :) Niestety po kradzieży aparatu zdjęć jest bardzo niewiele...

Źródło: Wikipedia

Film: Szeszerowice

Na końcu zobaczyliśmy piękny lwowski dworzec kolejowy przy okazji przejazdu do Odessy :) Polecamy pośrednictwo w zakupie biletów kolejowych na Ukrainie: www.nakrym.com - w naszym przypadku bilety zostały załatwione szybko i bez problemów - niestety link już nie działa i na Krym nie pojedziemy - aneksja :(

POLECANE ARTYKUŁY:

Odessa i Weselinowo