Facebook - polub nas!

Znajdź skrytkę!

Polecamy

Mimo niezbyt sprzyjającej pogody pierwszy dzień majówki spędziliśmy w skansenie w Klukach. Tam w pierwszych dniach maja na rozpoczęcie sezonu turystycznego ma miejsce impreza zwana Czarnym Weselem - na pamiątkę wspólnego kopania torfu, którego niegdyś używano jako opału i zgromadzenie jego odpowiedniej ilości gwarantowało przeżycie zimy.

 

 CZARNE WESELE W KLUKACH - MAJÓWKA 2014

KLUKI - MUZEUM WSI SŁOWIŃSKIEJ

W pierwsze trzy dni maja w Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach można spędzić kilka niezwykłych godzin wśród wiejskich zagród sprzed stu lat. Zaglądając do muzealnych chałup i w obejściach podejrzeć można krzątające się kobiety, z których jedne piorą i maglują bieliznę, inne przędą nici na kołowrotku i tkają na krosnach, a jeszcze inne robią masło w kierzynce i smażą pyszne drożdżowe wafle (i gofry :). Mężczyźni tymczasem szyją i naprawiają sieci rybackie, wyplatają kosze, dłubią klumpy dla koni i kręcą konopne powrozy, potrzebne w gospodarstwie. Ręczną piłą traczną przecierają drewno do budowy domów. Miejscowy garncarz toczy gliniane naczynia na kole. A wokół wszystkich zagród roznosi się zapach pieczonego chleba.

Ale maj na ówczesnej wsi słowińskiej to przede wszystkim pora kopania torfu. Pozyskiwanie torfu było wspólną pracą słowińskiej społeczności wiejskiej. Wszyscy sobie wzajemnie pomagali, a każdy dzień kopania torfu kończyli biesiadą w gospodarstwie, które danego dnia w torf zaopatrywano. Cały dwu-trzytygodniowy okres kopania torfu, czyli wspólną codzienną pracę i wspólne wieczorne ucztowanie Słowińcy nazywali Czarnym Weselem. I na łące w pobliżu zagród można podglądać pracujących przy torfie mężczyzn i poznać technike jego kopania.

Źródło: odkryjpomorze.pl


 

Kaszebści jeziora, Kaszebści las
Kaszebści dzewczęta wołają nas.
Kaszebści jeziora, Kaszebści las
Kaszebe łełają nas.

 

CMENTARZ W KLUKACH

Cmentarz w Klukach - miejsce pochówku ludności wsi Kluki (Kluki Smołdzińskie oraz nieistniejące już Kluki Żeleskie). Założony w końcu XVIII wieku jest dzisiaj jedynym zachowanym cmentarzem słowińskim. I jednym z nielicznych zachowanych na Pomorzu cmentarzem z okresu przedwojennego. W 1980 r. został zamknięty dla pochówków, a w 1991 r. uznany za obiekt zabytkowy i włączony do Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach Oddziału Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku. Figuruje w rejestrze zabytków pod symbolem A-261. Powierzchnia cmentarza wynosi 2730 m2. Obecnie na cmentarzu zachowanych jest 145 obiektów, w większości pochodzących z pierwszych dwóch dziesięcioleci XX wieku. Są to nagrobki kamienne, drewniane i żeliwne. Najciekawszymi obiektami są żeliwne krzyże, których jest 83 sztuki. Krzyże te pochodzą z końca XIX i pocz. XX wieku (najstarszy ok. 1880 r.), powstawały na zamówienie w odlewniach w Słupsku i Sławnie, prezentują kilkanaście typów wzorów odlewniczych, niektórych unikatowych w skali Pomorza. Cmentarz jako część muzeum jest świadectwem przeszłości tej ziemi, zawiera cenne informacje o jej mieszkańcach, dokumentuje i ukazuje zmiany w pisowni słowiańskich nazwisk tej ludności na przestrzeni dziesięcioleci. Ostatni chowani na nim potomkowie ludności słowińskiej czuli się Niemcami i taką samą przynależność do narodu niemieckiego mają ich potomkowie, którzy dzisiaj na cmentarz przyjeżdżają z Niemiec. Cmentarz jest świadectwem skomplikowanej i trudnej historii ziemi pomorskiej i jej ludności.

Źródło: muzeumkluki.pl

 


POLECANE ARTYKUŁY:

slowinski