Kontynuując nasze wędrówki śladami Gotów na Kaszubach udaliśmy się do miejscowości Piaszno. Tam oprócz pozostałości kamiennych kręgów i kurchanów zobaczyć można rekonstrukcję gockiej wioski oraz podziwiać kaszubskie widoki z wieży widokowej. Wracając do naszej Szkodnikówki odwiedziliśmy także Muzeum Zachodniokaszubskie na zamku w Bytowie. Na zdjęciu rekonstrukcja grobu szkieletowego w Muzeum Zachodniokaszubskim.
GÓRA LEMANA I ZAMEK KRZYŻACKI W BYTOWIE - SIERPIEŃ 2013
Wszystko zaczęło się w 1990 r., kiedy rolnik z Piaszna - Klemens Leman - zbierając kamienie do budowy fundamentów, odkrył w swoim lesie tajemnicze kamienne kręgi. Skojarzył je ze słynnymi cmentarzyskami Gotów w Odrach i Węsiorach. Wkrótce na terenie gospodarstwa Klemensa Lemana archeolodzy stwierdzili występowanie 31 kurhanów kultury łużyckiej (1700-1800 r. p.n.e.). Cennym znaleziskiem jest kamienny stół, na którym prawdopodobnie dokonywano rytualnej rzezi zwierząt. Pod 200-letnim bukiem, również na terenie gospodarstwa, pan Klemens odnalazł żarno nieckowate, pochodzące najprawdopodobniej z około 600 r. n.e.
W 1999 r. przedsiębiorczy gospodarz ustawił na wzgórzu drewnianą wieżę widokową 20-metrowej wysokości, która amatorów pięknych widoków wita tabliczką z napisem: "wieża wspaniałych widoków i dalekich perspektyw". U stóp wieży nazywanej wieżą Lemana odbywa się wiele interesujących imprez, m.in. sobótka, plenery artystyczne, a nawet Nieoficjalny Ogólnopolski Ogólnodostępny Zlot Fanów Monty Pythona. Ponieważ kaszubskie przekazy ludowe sytuują w okolicach Tuchomia miejsca "wylęgu" czarownic, do letniego kalendarza imprez w Piasznie postanowiono na stałe wprowadzić Zloty Czarownic na Górze Lemana. Co roku w lipcu na swych miotłach przybywają miłośniczki czarowania, by wziąć udział w rozlicznych konkursach i świetnej zabawie przygotowanej przez mieszkańców wsi.
Źródło: www.polskaniezwykla.pl
My oprócz podziwiania widoków z wieży odwiedziliśmy gocką wioskę (przy okazji udało się odnaleźć ukrytego tutaj kesza) i poszukiwaliśmy odległoch o około 2km kurchanów i kamiennych kręgów. Są one mniej okazałe niż w Węsiorach, które odwiedziliśmy wcześniej - dobrze widoczna jest jedna stella - zapewne sprawne oko archeologa znalazłoby więcej szczegółów. Nieopodal kręgów znajduje się wiata, a także kamień graniczny dawnej granicy polsko-niemieckiej.
W drodze powrtotnej zwiedziliśmy Muzeum Zachodniokaszubskie w Bytowie na zamku krzyżackim oraz wieży kościoła Św. Katarzyny. Muzeum zajmuje północne, najstarsze skrzydło zamku zwane Domem Zakonnym oraz dwie przylegające do niego Baszty: Młyńską i Prochową jak również kurtynowy mur obronny. Znajdują się tam m. in. wystawy - wystawa etnograficzna - kultura materialna Kaszubów Bytowskich, wystawa sztuki sakralnej oraz wystawa rycerska w baszcie Młyńskiej.
INFO: |
Wstęp do gockiej wioski i na wieżę widokową w Piasznie - bezpłatny :) |
Muzeum Zachodnikaszubskie w Bytowie wstęp - 9 PLN (szkolny 5 PLN) |