Facebook - polub nas!

Znajdź skrytkę!

Polecamy

CzantoriaSergiusz pierwsze szusy na nartach zaliczył na stokach Czantorii w Ustroniu, weszliśmy także na szczyt Czantorii z wieżą widokową. Dodatkową atrakcją był Leśny Park Niespodzianek...

 

 

USTROŃ - LUTY 2012

NARTY POD CZANTORIĄ


ELEMELS PLANET

Elemels Planet ukierunkowany jest na unikalne i niespotykane dotąd cele, albowiem jego działalność w głównej mierze jest nastawiona na obsługę dzieci wraz z opiekunami, poprzez zapewnienie najmłodszym zabawy, edukacji oraz stymulowanie ich do aktywnego spędzania wolnego czasu. Elemels Planet chce stworzyć komfortowe, bezpieczne miejsce dla rodzinnego wypoczynku.

ELEMELS PLANET to idea czterech żywiołów: OGNIA, WODY, ZIEMI I POWIETRZA. Obiekt podzielony jest na cztery strefy, każda z nich ma swoją kolorystykę i odpowiada danemu żywiołowi. Każdy z żywiołów ma również swoją postać-maskotkę.

Naszym Szkodnikom się bardzo podobało!

Elemels PlanetUlubieniec Sergiuszka - OGI !

LEŚNY PARK NIESPODZIANEK

Leśny Park Niespodzianek znajduje się w Ustroniu Zawodziu w Beskidzie Śląskim. Ten niekonwencjonalny ogród zoologiczny, który zaskakuje swą formą, pozwala na obcowanie z naturą, dziką przyrodą, rozrywką i edukacją w naturalnych warunkach starodrzewia bukowego. Jedną z ciekawszych atrakcji parku są muflony i daniele, które swobodnie przemieszczają się wśród zwiedzających, i które to można karmić z ręki. W zagrodach zobaczymy: żubry, jelenie szlachetne, sarny, dziki, żbiki czy jenoty.  Bez sprzecznie największymi atrakcjami parku są sokolarnia i sowiarnia, gdzie o wyznaczonych porach wykwalifikowani sokolnicy prezentują ptaki drapieżne i sowy podczas ich lotów.


CZANTORIA

Wielka Czantoria (czes. Velká Čantoryje, niem. Großer Czantory-Berg, 995 m n.p.m.) –najwyższe wzniesienie Pasma Czantorii w Beskidzie Śląskim, dominujące w północnej części tego pasma. Jest jednocześnie szczytem granicznym między Polską a Czechami oraz najwyższym szczytem czeskiej części Beskidu Śląskiego. Szczyt charakteryzuje się stromymi zboczami od wschodu i zachodu – różnica wysokości pomiędzy położonym u stóp góry Ustroniem, a szczytem wynosi 630 m. Czantoria porośnięta jest w większości lasami bukowymi i świerkowo-jodłowymi, miejscami z udziałem jaworów, jesionów, modrzewi i in. Po obu stronach granicy państwowej w partiach podszczytowych znajdują się leśne rezerwaty przyrody: po stronie polskiej rezerwat „Czantoria”, a po stronie czeskiej rezerwat „Čantoryje”.
Na położoną poniżej szczytu polanę Stokłosica dociera kolej linowa krzesełkowa z Ustronia Polany wybudowana w 1967 r. i zmodernizowana w 2007 r. Na samym szczycie góry, po czeskiej stronie granicy, znajduje się stalowa wieża widokowa (wstęp jest płatny).

Czantoria


RÓWNICA

Na Równicy zaliczyliśmy tor saneczkowy, planetarium i kino 4D. Oczywiście najbardziej podobały się saneczki!

Park Extreme Równica

KASKADY RODŁA

Kaskady Rodła - Barania GóraKaskady Rodła – zespół naturalnych wodospadów i progów rzecznych na Białej Wisełce. Formalnie Kaskady znajdują się na potoku Wątrobnym, który dopiero za tzw. Wrotami J. Kubisza łączy się z potokiem Roztocznym i powstaje właściwa Biała Wisełka, ale potok Wątrobny uważany jest za jej główny ciek źródłowy.

Wysokość wodospadów w tym miejscu wynosi od 0,5 do 5 metrów (dwa największe wodospady są w odcinku górnym i mają 3,5 oraz 5 metrów wysokości), natomiast nachylenie koryta od 8 do 10%. Są to najwyższe wodospady Beskidu Śląskiego. U podnóża wodospadów znajdują się wyżłobione kotły eworsyjne. Kaskady Rodła to także przejście pomiędzy dwoma warstwami piaskowców, z których zbudowana jest Barania Góra – górną część tworzą piaskowce godulskie, dolną – piaskowce istebniańskie.

Nazwę Kaskady Rodła nadano w 1987 z inicjatywy Jana Kropa, przewodniczącego Towarzystwa Miłośników Wisły, w 65 rocznicę powstania Związku Polaków w Niemczech.

Przy wodospadach znajduje się punkt 22 ścieżki dydaktycznej.

My z Sebą pokonaliśmy ten szlak przy temperaturze -25 stopni, nawet samochód, którym podjechaliśmy do Wisły Czarne co chwila strajkował...
Źródło: Wikipedia