Nasza historia wyjazdu do Raciborza zaczęła się w Egipcie... Kiedy byliśmy w Dolinie Królów nie była tam w grobowcach mumii, a do Kairu wówczas nie dotarliśmy. Od tamtej pory Szkodniki koniecznie chciały zobaczyć mumie egipską i okazało się, że także w Polsce jest taka możliwość - w muzeum w Raciborzu!
RACIBÓRZ - STYCZEŃ 2012
My zwiedzanie Raciborza rozpoczęliśmy od kościoła św. Ducha konsekrowanego w 1334 r. Dawniej była to świątynia konwentu dominikanek, a dziś muzeum. We wnętrzu zachowała się m.in. empora (chór) mniszek, na zachodniej ścianie monumentalny fresk "Salve Regina" z XVII w., zaś w dawnym prezbiterium pochodzące z tego samego okresu malowidło "Adoracja Ducha Św." Wielką atrakcją muzeum jest wystawa "W krainie Ozyrysa" - gdzie można zobaczyć mumię egipską - nie można odwiedzić Raciborza i nie zobaczyć Dżed-Amonet-ius-anch. Dżed ma 2,8 tys. lat - w połowie XIX w. baron von Rothschild chciał ją podarować swojej ukochanej, ta jednak odrzuciła nietypowy prezent i dzięki temu mumia jest dziś najważniejszym eksponatem w raciborskim muzeum. Na wystawie „W krainie Ozyrysa” możemy obejrzeć też oryginalny, barwny kartonaż, dwa sarkofagi i urny kanopskie. Jest także jedyna w Polsce ekspozycja dawnych foteli i narzędzi dentystycznych. Można także zobaczyć nekropolia odkryte w latach 90. XX w. średniowieczne i nowożytne grobowce Piastów i Przemyślidów. Więcej informacji na stronie muzeum - http://www.muzeum.raciborz.pl). Z muzeum to już tylko kilka kroków do rynku - w jego centrum jest usytuowana kamienna, późnobarokowa kolumna Matki Bożej autorstwa J. M. Österreicha, wykonana w latach 1725-27 r. We wschodniej pierzei rynku stoi gotycki kościół św. Jakuba, wzniesiony w połowie XIII w., przebudowany po pożarze z 1300 r. To dawna świątynia klasztoru dominikanów, sprowadzonych tu w latach 30. XIII w. Ich przeorem był Wincenty z Kielczy, domniemany autor zaginionej kroniki, z której korzystał Jan Długosz. Wincenty zapisał w niej słynne zdanie "gorze szo nam stalo" (przydarzyło nam się nieszczęście), jakie książę Henryk Pobożny wypowiedział pod Legnicą na widok klęski swoich wojsk (badacze uważają, że dokonał tego właśnie w Raciborzu). Jako że słowa Henryka są starsze od słynnego "Daj, ać ja pobruszę, a ty poczywaj" z Księgi henrykowskiej (1241), zatem to na Górnym Śląsku po raz pierwszy utrwalono na piśmie naszą mowę ojczystą.
Spośród gotyckich zabytków miasta najważniejszy jest XIII-wieczny zamek książęcy na Ostrogu - dawna rezydencja władców opolsko-raciborskich. Stanął na miejscu grodu warownego wymienionego w "Kronice" Galla Anonima z 1108 r. (w przyszłym roku Racibórz będzie obchodził 900-lecie). Zamek otaczają dwie linie murów obronnych. Zachował się książęcy dom zamkowy z krużgankami i kaplica św. Tomasza Becketa zwana śląską Sainte-Chapelle. Znawcy nie mają wątpliwości, że to najciekawszy tego typu zabytek w Polsce. Świątynię wzniósł po 1292 r. książę Przemysł, a biskup wrocławski Tomasz II w podzięce za pojednanie z księciem Henrykiem IV Probusem wyniósł ją do rangi kolegiaty. Częścią zamku jest XVI-wieczny browar książęcy, najstarszy na Górnym Śląsku, czynny do dziś. Zamek czeka na odbudowę. Jego architekturę można podziwiać podczas spacerów po parku zamkowym wzdłuż starego koryta Odry. Nam już niestety na zamek nie starczyło czasu, a i mróz był siarczysty.
Źródło: "Racibórz i okolice. W królestwie gotyku, w krainie pałaców" Grzegorz Wawoczny
My także spróbowaliśmy piwa z Zamkowego Browaru - POLECAMY!!! Miodowe jest pyszne, zielone naprawdę zielone, a ciemne to prawdziwe delicje :)
My przegapiliśmy możliwość zwiedzania Zamkowego Browaru - więcej informacji na stronie www:
Polecamy tanie i komfortowe noclegi w Raciborzu ul. Żeromskiego 2
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. , tel. 602-623-693