Rodzinna wycieczka do Jaskini Mechowskiej - położona na Kaszubach nieopodal Pucka jaskinia to najkrótsza podziemna trasa turystyczna w Polsce. Nie jest w całości udostepniona do zwiedzania, część udostępniona jest oświetlona - samo wejście do jaskini robi imponujące wrażenie - prawdziwa "kolumnada".
Kaszubska wieś Mechowo, oddalona o 9 km. na zachód od Pucka, położona jest w obszarze Puszczy Darżlubskiej, w dolinie niewielkiego potoku rozcinającego krawędź Kępy Starzyńskiej odprowadzającego swe wody ku rzece Plutnicy płynącej szeroką pradoliną. Dolina wspomnianego potoku wcięła się dość głęboko w podatny na erozję luźny materiał plejstoceński i tworzy strome stoki wysokości od 10 do 30 m. U podstawy stoku doliny, na jego skłonie, obserwujemy balustradę słupów skalnych zbudowanych z piaskowca, wysokości przekraczającej nieco wzrost człowieka. To jaskinia w Mechowie, która powstała w czasie najmłodszego zlodowacenia, zaś odkryta została w 1818 roku podczas pomiarów przez mierniczego Heue. Poszczególne słupy skalne nierównomiernej grubości w granicach 20 - 40 cm i związane są u stropu zwartą płytą skalną zbudowaną z tego samego materiału – stanowią one wejście do jaskini. Zarówno słupy cechujące się licznymi zgrubieniami, jak i płyta skalna wykazują regularne warstwowanie. Przedstawiają one zatem zupełnie obcy element geologiczny wśród utworów budujących otoczenie. Wśród balustrady słupów skalnych istnieją dość szerokie wejścia prowadzące do dwóch wewnętrznych korytarzy, które prowadzą do rozległej salki. Tutaj kończy się udostępniona turystycznie część jaskini, dalej prowadzi niski lecz szeroki korytarz o długości ok. dwudziestu metrów z naciekami kalcytowymi z najbardziej znanym zwanym „krwawiące serce”. Korytarz ten grozi osypywaniem i w chwili obecnej dostępny jest wyłącznie dla speologów. Jaskinia ma niewielką deniwelację, a jej łączna długość wynosi 61m. Legenda mówi, że jaskinia ta jest początkiem nigdy nie skończonego tunelu, który rzekomo łączyć miał dwa klasztory: męski w Mechowie i kilka kilometrów dalej żeński w Żarnowcu. Tunel rozpoczęli kopać zakonnicy by połączyć klasztory w celu potajemnych schadzek. W czasie prac, w głębi tunelu napotkali oni jednak "Lodowego Ducha", który pogasił braciszkom drążącym tunel wszystkie świece. Ci w popłochu uciekli i już nigdy pracy swej nie wznowili. Jaskinia posiada oświetlenie elektryczne, wstęp za niewielką opłatą. Godziny otwarcia: poniedziałek - sobota : 10:00 -18:00 , niedziela: 11:00 - 18:00. Istnieje także 30 kilometrowej długości Szlak Grot Mechowskich (kolor czarny) prowadzący z Pucka do Krokowej - w początkowej części prowadzi on przez podpuckie stare wsie i folwarki, a potem północną połacią Puszczy Darżlubskiej. Oczywiście szlak wziął swą nazwę od największej atrakcji szlaku, najsłynniejszej osobliwości całej okolicy - jaskini w Mechowie. Mechowo to także urokliwy kościółek ryglowy. Poza tym na dalszej trasie szlaku dwa głazy narzutowe, malownicze Jezioro Dobre oraz na jej końcu gminna Krokowa z wywodzącym się z okresu gotyku, odrestaurowanym zameczkiem Krokowskich.
A.K. październik 2008
SZLAK GROT MECHOWSKICH
Materiały: |
1. Plan jaskini – źródło http://sktj.pl/epimenides/index.html - oficjalna strona taternictwa jaskiniowego |
2. Szlak Grot Mechowskich – mapka i opis - http://www.pomorskieszlakipttk.pl – znakowane szlaki turystyczne województwa pomorskiego |
Plan Jaskini Mechowskiej