Polish English Persian Russian Spanish Turkish

Facebook - polub nas!

Znajdź skrytkę!

Polecamy

Filmy

Geocaching to gra terenowa użytkowników GPS polegająca na poszukiwaniu "skarbów" ukrytych przez jej innych uczestników. Ideą przewodnią jest znalezienie ukrytego wcześniej w terenie pojemnika (nazywanego "geocache") i odnotowanie tego faktu na specjalnej stronie internetowej. Geocaching jest zabawą międzynarodową kierowaną do poszukiwaczy przygód w każdym wieku. Po raz pierwszy nazwa "geocaching" pojawiła się 30 maja 2000 r. Słowo "cache" w języku angielskim to skrytka, kryjówka, schowek i nawiązuje do ukrywanych niegdyś skarbów przez piratów, złodziei, uciekinierów Przedrostek "geo" (ziemia) oznacza po pierwsze globalny charakter tej zabawy jak również analogię do geografii, czyli nauki o rozmieszczeniu zjawisk na kuli ziemskiej. Zlokalizowanie pojemnika geocache jest możliwe dzięki posiadaniu współrzędnych geograficznych. Słowem „geocache” określa się ukryty pojemnik przeznaczony do szukania. Oprócz angielskiego słowa "geocache" w Polsce stosuje się wymiennie takie nazwy jak "skrzynka", "skrytka" albo "kesz".Od czasu powstania pierwszej skrytki geocache zabawa ta rozszerzyła się na cały świat i wyewoluowała. Umieszczanie skrytek dla jej samego znalezienia według współrzędnych na dłuższą metę staje się nudne, stąd ich autorzy starają się je urozmaicić i zachęcić poszukiwacza do odwiedzenia ich schowka. Najczęściej zakłada się skrytki w atrakcyjnych turystycznie miejscach (zabytki, przyroda, historia). Liczy się też pomysł na zamaskowanie skrytki. Skrytki mogą być różnej wielkości – od malutkich pojemniczków mniejszych od naparstka po olbrzymie skrzynie mogące z powodzeniem pomieścić człowieka. Im więcej pomysłowości tym skrytka lepiej oceniana przez innych.

Źródło: www.geocaching.pl

Nasze "geocache" znajdziecie na stronie opencaching.pl - zapraszamy!

Horton Plains

Nie mogliśmy się powstrzymać aby nie zobaczyć i sprawdzić jak wygląda ten Końca Świata - znajduje sie on w Parku Narodowm Równin Hortona (Horton Plains). Tego miejsca na Sri Lance nie można ominąć - to olbrzymi płaskowyż położony na wysokości około 2200m w centralnej części Sri Lanki. Horton Plains słynie z  kapryśnej pogody, częstych opadów deszczu, gęstych mgieł i przenikliwego wiatru. Znajduje sie tutaj Koniec Świata, który robi wrażenie - przepastny wąwóz o głębokości 870m... Przy dobrej pogodzie można podziwiać leżący pod stopami kanion, a przy dobrej przejrzystości powietrza podobno widać nawet oddalony o około 80 km ocean indyjski! Na Końcu Świata założyliśmy skrzynkę opencaching OP8S2D - zapraszamy do szukania :) Naszą realcję z wyprawy na Koniec Świata znajdziesz TUTAJ.

Wezuwiusz

Wulkan Wezuwiusz o wysokości 1281m n.p.m. wznosi się nad Neapolem i Zatoką Neapolitańską, średnica krateru wynosi ponad 500 metrów, a jego głębokość 230 metrów. Wezuwiusz kojarzony jest przede wszystkim z wielkiego wybuchu w 79 roku, podczas którego zniszczył pobliskie Pompeje oraz Herkulanum. Obecnie od 1944 roku wulkan nie było erupcji, ale od czasu do czasu daje oznaki aktywności - bez przerwy rejestruje i bada znajdujące się w połowie drogi na szczyt obserwatorium wulkaniczne - Osservatorio Vesuviano. Jest on obecnie jedną z największych atrakcji turystycznych regionu i tysiące turystów każdego roku wchodzi na jego krater. Wejście na Wezuwiusz możliwe jest przez cały rok, o ile nie zostanie zamknięte z powodu trudnych warunków atmosferycznych. W miesiącach styczeń-luty oraz listopad-grudzień teren otwarty jest od 9:00 do 15:00, w marcu i w październiku od 9:00 do 16:00, od kwietnia do czerwca i we wrześniu od 9:00 do 17:00, zaś w lipcu i sierpniu od 9:00 do 18:00. Koszt wstępu wynosi 10EU (bilety kupuje się przy wejściu - ulgowe 8EU, dzieci poniżej 120 cm wzrostu wchodzą bezpłatnie). Można wjechać na górę własnym samochodem - wjazd jest dość kręty, ale niezbyt problematyczny (dojazd autostradą A3, następnie skręcamy w Ercolano i dalej wystarczy podążać śladem znaków Vesuvio). Niestety nie można dojechać pod samo wejście na szlak - trzeba pozostawić samochód na położonym niżej parkingu (koszt 5EU) - z parkingu możemy wejść piechotą lub skorzystać z autobusu (koszt 2EU w obie strony). Naszą realcję z wejścia na Wezuwiusz znajdziesz TUTAJ - a info o skrzynce: OP8PPM - zapraszamy do szukania!

Pompeje

24 sierpnia 79 roku zatrzymała się historia miasta. W tym dniu nastąpił wybuch oddalonego o około 8 kilometrów wulkanu Wezuwiusz, a miasto zostało całkowicie zasypane wysoką warstwą popiołu i zniknęło z powierzchni ziemi na najbliższych 1700 lat. Wulkan wybuchł niespodziewanie, zasypując miasto rozpalonymi kamieniami z lawy oraz popiołem, wielu mieszkańców nie zdołało się ewakuować - na miejscu znaleziono dotychczas około 2000 ciał. Najnowsze badania dowodzą, że powodem śmierci mieszkańców zasypanych rzymskich miast była temperatura sięgająca 600 stopni Celsjusza. Ludzie zginęli zanim do miasta napłynęła lawa, a ciała pokrył deszcz lapis lazuli. Tak wysoka temperatura sprawia, że człowiek ginie w ułamku sekundy. Miasto było zasypane i nienaruszone aż do 1748 roku, gdy to król Karol III Burbon zdecydował się rozpocząć poszukiwania antycznego miasta. Najpierw przeszukano wykopany nieopodal kanał wodny (XVI wiek) - w którym odnaleziono starożytne napisy. Przez kolejne wieki aż do dziś trwają prace archeologiczne, które doprowadziły zasypany teren do dzisiejszego kształtu - czyli do niemal całkowitego odsłonięcia...
Teren Pompejów jest ogromny i bez chociaż pobieżnego przygotowania może okazać się trudny do zwiedzenia w krótkim czasie - dobrze więc przygotować sobie wcześniej trasę i mieć ze sobą mapę, a i tak zapewne chwilami będzie ciężko się odnaleźć... Skrzynka jest ukryta w miejscu gdzie są wystawione gipsowe odlewy ciał ofiar wulkanu. Wstep na teren muzeum jest płatny za wyjątkiem pierwszej niedzieli miesiąca, gdy wstęp do większości muzeów jest bezpłatny :) Naszą realcję z Pompejów znajdziesz TUTAJ - a info o skrzynce: Pompeje - OP8PPL -  zapaszamy do szukania!

skorpion

Pomnik 4 Pułku Pancernego „Skorpion" stoi u wylotu Gardzieli, na starej drodze, która prowadzi od Massa Albaneta do doliny rzeki Rapido. Pomnik odsłonięty 18 maja 1946 r., zbudowany jest ze szczątków czołgu Sherman dowodzonego przez por. Ludomira Białeckiego, który wraz ze swoją załogą zginął w tym miejscu 12 maja 1944 r. w wyniku wybuchu miny. Pomnik został zaprojektowany przez artystę rzeźbiarza por. Władysława Kuźniarza.

Pomnik dedykowany jest „BOHATEROM PUŁKU 4 PANCERNEGO POLEGŁYM W MARSZU DO POLSKI" – o czym informuje napis na frontowej tablicy pamiątkowej..
Na korpusie wraku umocowany został krzyż z gąsienic czołgowych wsparty dwiema spiżowymi tablicami i dwoma spiżowymi skorpionami – symbolami Pułku, niestety skradzionymi w latach 70-tych.

Na tylnej płycie widnieje napis: „TU POLEGLI PIERWSI ŻOŁNIERZE ODRODZONEJ NA WSCHODZIE BRONI PANCERNEJ 12 MAJA 1944 ROKU PPOR. BIAŁECKI LUDOMIR KPR. AMBROŻEJ EDWARD KPR. BOGDAJEWICZ EUGENIUSZ KPR. KARCEWICZ BOLESŁAW KPR. NIECKOWSKI JÓZEF"

Naszą realcję z Monte Cassino znajdziesz TUTAJ - a info o skrzynce:  Monte Cassino - POMNIK PUŁKU 4 PANCERNEGO "SKORPION" - OP8NQE -  zapaszamy do szukania!